Nereden başlasam, nasıl anlatsam bilemiyorum. O kadar zor bir karardı ki kimseye dünyayı gezmek istiyorsanız “Çok kolay, işi gücü bırakın ve bir bilet alıp başlayın.” diyemeyeceğim. Zaten herkes benim gibi işinden ayrılmak zorunda da olmayabilir. Dünyada tam zamanlı işini bırakmadan seyahat eden birçok gezgin arkadaşımız var. Bir de işini gezmeye dönüştürmeyi başarmış gıpta edilesi gezginler…

Bu yazıyı işinizi bırakıp bırakmama kararı vermeniz için değil işinizden ayrılma kararı verdiyseniz bunu en hafif nasıl atlatabileceğiniz ve ilişkilerinizi koruyarak hayalinize doğru nasıl ilerleyebileceğiniz hakkında kendi yaşadıklarımdan örnekler vermek amacıyla yazıyorum.

Yaklaşık 9 yıl uluslararası markaların pazarlama departmanlarında çalıştım. Üniversiteden mezun olurken isteğim birçok arkadaşım gibi kurumsal bir firmada iş bulmak ve kariyer basamaklarını tırmanmaktı. Öyle de oldu… Ancak son 2 yıldır kariyer anlamında hayalini kurduğum pek bir şey kalmadı. Her bir basamak daha fazla bağımlılık gibi geliyordu. Sürekli aynı döngüyü tekrar ediyorduk. 6’da uyan, 8’de mesaiye başla, 5’e kadar çalış, 7’de eve dön. Ortalama bir günümün 12-13 saatini ailem, arkadaşlarım ve hayallerim yerine iş hayatıma harcamak beni oldukça yormuştu ama başka bir çıkış yolu da göremiyordum. Ta ki geçtiğimiz ay yöneticilerimle yaptığım yüz yüze ve dürüst birkaç görüşme ile derdimi anlatıp desteklerini isteyinceye kadar..

Açık olun

Benim gibi hayalinizi anlayabilecek ve sizinle heyecanlanabilecek güzel insanlarla çalışıyorsanız çok şanslısınız. Bu şansı değerlendirerek karşınızdaki insanlarla tüm açıklığınızla konuşmanın yapabileceğiniz en doğru şey olduğuna inanıyorum. En azından ben öyle yaptım. Neden gitmek istediğimi, kariyerimle ilgili ne istediğimi bilmediğimi ve ne istediğimi keşfetmek için biraz yalnız kalmam gerektiğine inandığımı anlattım. Yöneticilerim bu söylediklerime rağmen kararımı bir gün daha düşünmemi rica ettiler. Bu benim için çok kıymetli bir andı, yanlış yapma ihtimalimi değerlendiren ve beni benim kadar düşünen büyüklerim olduğunu anladım. Ders 1 siz dürüst ve açık olduğunuzda karşınızdaki insanlar da size o kadar açık oluyorlar.

Anlayışlı olun ve zaman verin

Türkiye şartlarında çalışma sürenize/kıdeminize bağlı olarak işten ayrılma süreniz belirleniyor. Şirketimde 3 seneden uzun süredir çalıştığım için işten ayrılmadan 8 hafta önce istifa niyetimi bildirmem gerekiyordu ya da istifamı verdikten sonra 8 hafta çalışmam gerekiyordu da diyebiliriz. Ancak çalışan ve işveren, işin aktarımı için ne kadar süre gerektiğini karşılıklı oturup konuşursa, daha yumuşak bir geçiş süreci sağlanabilir diye düşünüyorum. Benim durumumda benden istedikleri sürece işimin başında kalmayı kabul ettim ve bunun için defalarca teşekkür aldım. Aceleniz yoksa size de yasal şartları değerlendirip kendiniz ve işvereniniz için en uygun süreye ortaklaşa karar vermenizi öneririm.

Dillendirmeyin

Ayrılma kararınızı mümkün olduğunca kendi içinizde değerlendirin. En yakın arkadaşınızla çalışıyor dahi olsanız -ki benim durumumda böyleydi- kararınızı insan kaynaklarıyla ve yöneticilerinizle paylaşıp netleştirmeden önce çalışma arkadaşlarınızla paylaşmayın. Hatta ben ayrılık kararı netleştikten sonra dahi konuyu çok dillendirmemeyi tercih ettim. Tabi bilirsiniz ki iki kişinin bildiği asla sır olarak kalamaz, benim durumumda da öyle oldu.

Yerinizi doldurun

Eğer işleri birlikte takip ettiğiniz bir çalışma arkadaşınız varsa iş devri süreci çok daha kolay oluyor. Yerinize başka birisi alınacaksa referans verebilir, tanıdığınız ve güvendiğiniz kişileri boşalan pozisyonunuz için önerebilirsiniz. Böyle bir imkan yoksa pozisyonunuzu doldurmak için yapılacak görüşmelere destek vermeyi teklif edebilirsiniz. Ayrılış sürecinizde çalışma arkadaşlarınızın stresini azaltmak için işinizi tüm detaylarıyla anlatmaya özen gösterebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarıma ne zaman ihtiyaçları olursa bana ulaşabileceklerini belirttim. Dünyanın bir ucunda zaman zaman ulaşılamaz olacağım elbette ama güven vermek, yardım eli uzatmak her zaman rahatlatıcı olacaktır.

Savsaklamayın

Ayrılacağınız belli olduktan sonra dahi işinize dört elle sarılmaya devam edin. Giriş, çıkış saatleri, kıyafet gibi işyeri kurallarına uymaya devam edin. Bulunduğunuz topluluğa saygı göstermenin en iyi yolu topluluk kurallarına uymak. Siz o topluluktan çıkacaksınız diye topluluk kurallarını yerle bir etmeyin. Saygı gösteren, saygı görüyor, deneyimle sabittir.

Döndüğümde ne yapacağımı bilmiyorum. 6 ay olarak biçtiğim seyahat süresinin, 6 ay sürüp süremeyeceğinden emin değilim. Belki 1 ay sonra geri dönerim, belki 1 yıl dönmem. Belki işimi ya da bir ofiste çalışmayı, düzeni, bir yere bağlı olmayı özlerim. Belki özgürlük hissi o kadar vazgeçilmez olur ki bir daha asla 8-5 çalışmayı düşünmem. Seyahatimin sonunda kesin olarak dönüşeceğim, bambaşka bir insan olacağım. Ancak ne olursa olsun geçmişte yanımda olan, desteğini hissettiğim, bugün hayalimi gerçekleştirmem için para biriktirmeme yardımcı olan işime ve bana bu fırsatı sağlayan herkese minnettar olacağım.

Güzel hatırlanmak benim için her zaman önemli olduğu için işimden ayrılırken de aynı prensip çerçevesinde hareket ettim. Umarım önerilerim sizlere de yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir