İşten ayrılma kısmı kesinleşince başka bir gelir kaynağım olmadığı için hızlıca evi kapatmam gerekeceğini biliyordum. İşten ayrılma kararımın bir parçası buydu ve buna hazırdım. Desem de evi kapatmanın ne kadar zor olabileceğini enikonu düşünmemişim sanırım. Çok yorucu bir dönemdi ama neyse ki bitti şimdi merak edenlerle deneyimlerimin bir kısmını paylaşmak istiyorum.Zaten bir süredir hayatımı sadeleştirmek istiyordum ve uygulamaya evdeki eşyalarımı azaltmaya çalışmakla başlamıştım. Çalışmakla diyorum çünkü vazgeçmek o kadar da kolay olmuyor. Bunun anısı var, şunun rengi çok güzel, ama çok şık, belki kilo veririm diye diye biriken elbiseler, eşyalarla dolu evlerimiz. Bazılarının anısı gerçekten çok özel, mesela çocukken yaptığım resimler, atmayı aklımdan geçirmedim bile. Fakat çok utanarak söylüyorum ki 2 tane 4 kapaklı gardrop kullanıyordum ve buna ilave 2 şifonyer ve 50 kutu ayakkabı daha vardı!

Not: Bu yazıyı Kalben’den Sadece şarkısı eşliğinde okuyunuz 🙂 Yatak boş, oda boş, ev boş…

Oda boş, ev boş

Kullanmadığım kıyafetlerimi satarak temizliğe başladım

Fark ettim ki o ayakkabıların 40 tanesini son 1 senede belki hiç belki de 1 kere giymiştim. Kurumsal bir işte çalıştığım için zamanında özenerek aldığım topuklu ayakkabılar şimdi kutularında çürüyorlardı. Başta ayakkabılarımı sahibinden.com aracılığı ile satmaya çalıştım ancak ülkemizin ayak fetişi popülasyonunun ne kadar büyük olduğuna inanamazsınız. Hiç tavsiye etmem! Neyse ki son zamanlarda çoğalan Dolap, Gardrops, Modacruz, Clique gibi mobil uygulamalar sayesinde kız kıza takılabiliyoruz, ikinci el kıyafetlerimize ikinci bir şans verebiliyoruz.

Benim kullanmayı seçtiğim uygulama Yurtiçi Kargo ile ücretsiz kargo anlaşması olması sebebiyle Dolap oldu. Yurtiçi Kargo evime ve işime yakındı böylece sipariş gerçekleştikten sonra Dolap’ın verdiği kargo koduyla ürünleri kolayca kargoya verebiliyordum. Ayrıca kaliteli bir kitlesi var. Birçok kıyafet ve ayakkabı sattım hem de satış süreçlerinde hiçbir problem yaşamadan. Tabi bu hizmetin karşılığı olarak sattığınız üründen Dolap’a %15 komisyon vermeniz gerekiyor.

Bildiğim kadarıyla Gardrops da PTT Kargo ile anlaşmalı ve %10 komisyon alıyor ama kullanıcı kitlesini bilmiyorum. Eğer kıyafetlerinizi satmaya niyetlenirseniz bahsettiğim uygulamaları deneyebilirsiniz.

Ivır zıvırları bile sattım

Çok memnun kaldığım bir uygulama değil ama deneyimime göre letgo ikinci el alışveriş konusunda İstanbul’da en yaygın kullanılan uygulamalar arasında. Uygulamanın kullanımı çok basit, gerçekten reklam jingle’ında bahsedildiği gibi fotoğraf çekip fiyatıyla sayfanıza yüklemekten ibaret. Onay süreci çok hızlı, Sahibinden.com’daki gibi ürününüzün onaylanması için saatlerce beklemiyorsunuz. Bu da şamdan, biblo, mutfak eşyaları gibi ufak tefek ürünleri hızlı hızlı paylaşmak için büyük kolaylık sağlıyor. Ancak kutlanıcı kitlesi beni biraz zorladı. 10 Liralık ürün için bile pazarlık yapan, satana kadar yakanızı bırakmayan genel olarak boş zamanı bol insanların vakit geçirdiği bir platform. Ayrıca satışı gerçekleştirmek için alıcı ile buluşma kısmı çok sıkıcı. 10 TL’lik ürün için buluşsan bir dert kargoya versen ayrı dert. Alıcı zaten kesinlikle kargo parası ödemek istemiyor. Ancak güvenilir olduğunu hissettiğim birkaç alıcıyı evime davet ederek bir tür Garage Sale yaptım. Bu sayede birçok ürünü satmayı başardım. Ayrıca letgo sayfanızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Sağolsun birkaç arkadaşım eşyalarımın hatırı sayılır kısmını satın alarak seyahat bütçeme destek oldular.

Büyük parçaları ne yaptım?

Evimi kapatacaksam olabildiğince küçülmem gerekiyordu. Kalan eşyalarımı bir depoya kaldırmayı planlamıştım ancak depoya çok para harcamak istemiyorsam maksimum 6-7 metreküp bir depo kullanmam gerekiyordu bu nedenle tabi ki mobilyalarımın büyük kısmından da vazgeçtim. İşte bu aşamada Sahibinden.com kullanmayı tavsiye ediyorum. Kitle değişken, 1.000 TL istediğiniz dolaba 500 TL olur mu mesajları da gelecek, ciddi alıcılar da gelip mobilyalara bakıp mantıklı teklifler verecekler. Benim işim biraz yaver gitti ve ilk görüştüğüm kişiye 5 parça mobilyamı sattım. Ayrıca çok güzel bir arkadaşlık geliştirdik, eşyalarımı yeni taşınacakları evde görmem için beni evlerine bile davet ettiler 🙂

İkinci tavsiye edeceğim platform ise Dekopasaj.com, ikinci el eşya seven biri olarak zaman zaman gezdiğim bir siteydi, hiç bir şey alma fırsatım olmamıştı ama kalan tüm eşyalarımı buradan sattım. Dekopasaj’ın güzel yanı hem alıcı hem de satıcı için işi kolaylaştırarak mobilyaların nakliye sürecini profesyonel bir şekilde yürütmesi. Dekopasaj evden sattığınız ürünler için %25, depolarına göndererek sattığınız ürünler için ise %50 komisyon alıyor. Depoya kaldıramayacağınız büyüklükte eşyalarınız olursa, son çare olarak başvurulabilir aksi takdirde çok ciddi bir komisyon oranı. Ben neyse ki satmam gereken tüm mobilyaları henüz evden ayrılmadan satabildim. Evime gelip eşyaları alan ekip hep çok dikkatli ve çok saygılıydı, mobilyanızdaki vuruk, çizik gibi defoları not alıyorlar ve bu kağıdı size de imzalatıyorlar. Böylece sattığınız ürünün geri dönme durumu olursa ürününüzde oluşabilecek hasarlara karşı satıcı olarak korunmuş oluyorsunuz.

Kalanları nereye sakladım?

Eğer eşinizin, dostunuzun size verebileceği fazla bir odası yoksa benim gibi depolama hizmeti alabilirsiniz. Bu konuda gözüm kapalı tavsiye edebileceğim hizmet sağlayıcı edepola.com! Bu sektörde hizmet veren ve adı en çok bilinen 5-6 firmayla görüştüm. Maliyet ve hizmet sağlayıcının güvenilirliğini değerlendirdiğimde en uygun firmanın edepola.com olduğuna karar verdim. Online olarak kendi talebinizi kendiniz oluşturabiliyorsunuz bunun yanı sıra telefonla da sağladıkları müşteri hizmeti oldukça tatmin edici. Nakliyeyi gerçekleştiren arkadaşlar eşyalarınıza çok özenli davranıyorlar, kapının önünde gördüğümde eşyalarımın içine sığmasının mümkün olmadığını düşündüğüm depoya “Sığdırırız merak etmeyin” dediler ve gerçekten de çok uğraşarak, hassas geometri hesapları yaparak her şeyi sığdırmayı başardılar 🙂

Son kalanlar da depoya gidince elimde birkaç bavulum ve kedim kaldı. İstanbul’da yaşayan anneannemin evine biraz kıyafet bırakıp, kedimi ve bavulumu alıp ailemin Fethiye’deki evine geldim. Yakında İstanbul’a dönüp son eksikleri tamamlayacağım, Şubat başında ise yollardayım!

 

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir