Keyifli bir seyahat geçirmenin birinci kuralı sağlık, zaten tüm hayatımızda böyle değil mi? Birazcık başımız ağrısa nasıl da tatsız oluyoruz bir de düşünün ki dünyanın bir ucuna gezmeye gitmişsiniz ama ateşiniz yükseliyor, her yeriniz ağrıyor ve bir otel odasında yalnızsınız! Seyahat planlarımı yaparken çok geçmeden Türkiye’de artık karşılaşmadığımız ölümcül sonuçlar doğurabilecek bazı hastalıklar için gideceğim ülkelerde dikkatli olmam gerektiğini fark ettim. Hastalık ihtimalleri biz seyahat aşıklarını durduramaz tabi! Önlemlerimizi alır yine yolumuza çıkarız. Bunun için ilk etapta bilgi alabileceğiniz Sağlık Bakanlığı’nın tüm sorularınızı ayrıntılı şekilde cevaplayan 444 7734 nolu Seyahat Sağlığı Danışma Hattı hizmeti var. Ayrıca seyahatsagligi.gov.tr sitesinin de içeriği oldukça geniş ve bilgilendirici… Öncelikle gitmeyi planladığım ülkeler için ne gibi sağlık uyarıları olduğunu bu siteden inceledim ardından kafamdaki soru işaretlerini bir köşeye not edip danışma hattını aradım. Telefonun ucundaki bayan birazdan aşağıda sıralayacağım bir sürü aşıyı yaptırmam gerektiğini söyledi ancak maalesef Tifo, Sarıhumma ve Sıtma dışında hiçbir hastalık için nerede nasıl aşı yaptırabileceğim konusunda net bilgi veremedi.

Öğrendim ki Tifo, Sarıhumma ve Sıtma çeşitli ülkeler tarafından zorunlu kılındıkları için bu aşılar gemi adamları gibi işi gereği bu ülkelere seyahat eden TC vatandaşlarının yaptırabilmeleri adına Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık merkezlerinde ücretsiz yapılıyormuş. Ancak konu Polio, Hepatit A vs olunca bütün devlet kurumları topu birbirine atıyor. Hudut ve sahiller doktoru, aile hekiminiz yapacak diyor, aile hekimi hepatit riskiniz yoksa neden size hepatit aşısı yapayım diyor. Tanıdık hemşire bularak, hudut ve sahillerde tanıştığım diğer gezginlerle konuşarak aşağıdaki aşıları yaptırmayı başarabildim. Toparladığım bilgiler umarım sizlere yardımcı olur.

  • Hepatit A ve B aşılarını yaptırmanız öneriliyorsa öncelikle kan tahlili yaptırarak daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediğinizi öğrenmek istiyorlar. Eğer benim gibi uzun bir seyahate çıkacaksanız hazır kan aldırıyorken çeşitli kan değerlerinizi kontrol ettirmeniz faydalı olabilir. Bu tetkikler için aile hekiminizden rahatlıkla yardım alabilirsiniz.(Herhangi bir vitamin vs eksikliği bağışıklığımı düşürüp hastalıklara daha kolay yakalanmama sebep olabilir diye böyle bir tetkik yaptırmak istediğimi belirttim.) Hepatit aşıları birden fazla doz olduğu için seyahatinizden 6 ay kadar önce aile hekiminizle görüşmenizi öneririm. Ben maalesef 6 ay öncesinde bu seyahate çıkma kararı vermemiş olduğum için sadece aşıların ilk dozunu yaptırabildim. Hepatit aşıları aile sağlığı merkezlerinde bulunmuyor, eczaneden kendiniz alıyorsunuz. (Her bir aşı 55 TL civarında ve maalesef devlet tarafından karşılanmıyor.)
  • Tifo aşısını, hudut ve sahil sağlığı merkezlerinde bulunduğu için kolayca yaptırabildim. Omuzdan yapılan bir aşıydı, 3 gün ağrı yaptığı için iyi ki sol koluma yaptırmışım dedim yoksa sağ elini kullanan birisi olarak biraz sıkıntı yaşayabilirdim. Gittiğiniz ülke için sarıhumma uyarısı varsa bu aşı için de aynı doktorla görüşebilirsiniz, benim bu aşıyı olmam gerekmiyordu bu yüzden maalesef net bilgi veremiyorum.
  • Sıtma konusuna gelirsek, Asya’da sıtma uyarısı olmayan ülke yok gibi. Bu coğrafyaya gidecekseniz danışma hattındaki bayan illa ki sıtma tableti almanızı söyleyecektir. Ancak hudut ve sahiller doktoru bu tabletlerin yan etkilerinin çok ağır olduğunu söyleyerek sadece kırsal bir alanda bulunacaksam bu tabletleri kısa süreli(2 hafta gibi) kullanmamı önerdi. 6 ay sıtma tableti kullanmak mümkün değilmiş zaten ben de 6 aylık tablet taşımaya pek gönüllü değildim, doktor 3 kutu yazdı benim de işime geldi 🙂
  • Tetanoz/difteri aşısı da önerilen aşılardan biri, zaten düzenli olarak yaptırmamız gerekiyormuş ama ben şimdiye kadar hiçbir aile hekiminden aşı takvimimle ilgili tek kelime duymadım. Seyahat planım sağolsun sayesinde tetanoz aşımı da tamamlamış oldum 🙂 Yalnız tetanoz aşılama esnasında can yakmasa da sonrasında kolda şişkinlik ve ağrı, genel olarak halsizlik hissi ve ateş yapabiliyor. Her bünye farklı tabi, umarım siz çok daha kolay atlatırsınız.
  • Danışma hattı tarafından kuduz aşısı da olmam önerilmişti ancak aile hekimim henüz ısırılmadığım için kuduz aşısı yapamayacağını belirtti 🙂 Sanıyorum koruma aşısı ile ısırıldıktan sonra yapılan aşılar farklı, konuyu daha fazla sorgulayamadım. Isırılmadan kuduz aşısı yaptırabilmiş olan varsa lütfen aşağıya yorum eklesin, hepimiz bilgilenelim.
  • Fakat en büyük muamma Japon Ensefaliti! Bu aşıyı kimse bilmiyor ancak danışma hattı aşıyı olmanız gerektiğini söylüyor. Sinekler aracılığıyla taşınan bir hastalık olması nedeniyle aşıyı olmak için epeyce çabaladım ama ne özel hastanelerden ne devletin herhangi bir sağlık kurumundan bu aşı ile ilgili bilgi alabildim. “Japon” kelimesini anladılar ama “ensefaliti” konusunda kesinlikle anlaşamadık 🙂 Sonuç: bu hastalığa karşı savunmasızım 🙂
  • Polio yani çocuk felci aşısı ise adı sebebiyle çocukken olmamız gereken bir aşı olduğunu düşünmeme sebep olmuştu ama Myanmar gibi ülkeler için yetişkin dozunu almam gerekiyormuş. Bu aşıyı da hudut ve sahillerde tanıştığım gezgin bir hanımefendi tarafından Toplum Sağlığı merkezlerinde yaptırabileceğimi öğrendim. Toplum sağlığı merkezini arayıp önceden aşı için randevu almanız gerekiyor. Kendisiyle tanışana dek hiçbir devlet doktoru ya da hemşiresi bu konuda bana bilgi verememişti. Ben de bu bilgiyi böylece sizlerle paylaşmış oldum, haydi herkes aşıya 🙂

Seyahatinizde planlayamadığınız talihsizlikler ya da kazalar için ise mutlaka bir sağlık sigortası yaptırın. Umarım hiçbir problemle karşılaşmayız ama karşılaşırsak o sağlık sigortasına ne kadar çok şükredeceğimizi hepimiz tahmin edebiliyoruz herhalde değil mi?

Not: Yolculuğa sadece birkaç gün kaldı!

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir